Pentru 3 kilograme de mere , 2 kilograme de pere si 4 paini , o persoana a platit 31 de lei. Daca ar fi cumparat un kilogram de mere ,4 kilograme de pere si 2 paini , ar fi platit cu 4 lei mai mult . Stiind ca 3 kilograme de mere , 2 kilograme de pere si 2 paini costa 27 de lei , afla pretul fiecaruia dintre produsele cumparate .

Răspuns :

faci cate un sistem la fiecare ca sa le vezi mai bine , si abservi diferenta intre primul si ultimul adica al 3'lea sistem2 paini si la pret 4lei  deci o paine e 2 lei ,acum poti inlocuii painea peste tot cu 2 lei , pretul unei pere il aflii din sistemult 2 , 1 mar e 31minus 4 pere , si onlocuiesti in prima sau ultima ecuatie , care vrei pentru ca ele sunt identice , si o sa ai3(31-4p)+2p=23
faci calculele si treci necunoscuta intr'o parte si ramai cu cu 70=10pere deci pata e 7 lei , apoi poti merge in orice ecuatie sa alfii marul care e 3