pentru 3 litri de ulei, 2 kg de malai si 5 kg de rosii s-a platit suma de 36 lei. Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei, iar un kilogram kg de rosii costa 3,25 lei, calculati pretul unui kilogram de malai

Răspuns :

x=ulei
y =malai
z= rosii
3x+2y+5z =36 lei
3*4.95+2y +5*3.25 =36
14.85+2y +16.25 =36
2y =36-14.85-16.25
2y =4.90
y =2.45
verif ;   14.85+4.9+16.25 =36