Nu stiu problema asta ajutorr!!! Mama a cumparat 5 kg de mere cu 4 lei kilogramul si 5 kg de pere cu 5 lei kilogramul.câti lei a cheltuit mama? Ce rest trebuie sa primeasca la 100 lei? Rezolvati in doua moduri
cati lei costa 5 kg de mere? 4x5=20 cati lei costa 5 kg de pere? 5x5=25 cati lei costa merele si perele in total? 20+25=45 ce rest primeste de la100 de lei? 100-45=55
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!