Răspuns :
Ana are 7 mere, ea mai primeste 3 si doreste sa aiba mai multe asa ca,cumpara de 4 ori mai multe ( adica se foloseste semnul x ) nu sunt sigura daca e bine!
Ana vrea să faca un tort mare pentru aniversarea zilei ei de naștere. Ea știind că mai are nevoie de un tub de frișcă și de 3 kg de faină se duce la magazin. Câți bani va trebui să plătească știind că un tub de frișcă costă 7 lei și un kg de făină costă 4 lei?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!