La un magazins-au adus 1024 kg de mere. in prima zi s-au vandut un sfert, a doua zi jumatate din intreaga cantitate, iar a treia zi restul. Stiind ca 1 kg de mere costa 3 lei, afla cat s-a incasat in fiecare zi.
un sfert= 1024:4=256kg(prima zi) 256×3=768lei(prima zi) 1024:2=512kg(a doua zi) 512×3=1536lei( a doua zi) 512+256=768kg 1024-768=256kg(a treia zi) 256×3=768 lei (a treia zi)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!