pt. 25 kg de portocale si 25kg de mere s-a platit suma de 250 lei . stiind ca 1 kg de portocale are acelasi pret cu 1 kg de mere , afla cat costa un kg din fiecare fel
@Rezolva problema in 2 moduri


Răspuns :

a=25 kg portocale
b=25kg mere
25+25=50 kg. fructe
50kg = 250 lei
250:50=5 lei/kg.

250:(25+25)=
250.50=5 lei

250:25=10
10:2=5

250 :(25+25)=250:50=5lei 1kg
250:25=10:2=5lei 1kg