Pentru o cantina s-au cumpărat 525 kg de mere așezate în lădițe la fel de mari. Cele 30kg de mere într-o ladă costă 90 lei.Câți lei au costat merele cumpărate pentru cantină?


Răspuns :

90:30=3
525·3=1575
1kg costa 3lei
525kg costa 1575 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari