o gospodina a platit 19 lei pentru doua kg banane si 3 kg de portocale. Alta gospodina a cumparat 4 kg banane si doua kg de portocale si a platit 26 lei.Cat costa un kg banane ? Dar unul de portocale? 2kg banane ...................3kg portocale ............................19 lei 4kg banane .......................... 2kg portocale ..............................................29 lei DAU COROANA
2kgbanane+3kgport=19lei, atunci 4kgban+6kgport=38lei site 4kgban+2kgport=26lei, atunci 4kgport=38-26=12lei site 1kgport=3lei. atunci 2kgban=19-3x3=10lei si 1kgban=5lei. 1kgban=5lei si 1kgport=3lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!