2. catul a 2 numere este 17.Impartitorul este sfertul numarului 84.Afla deimpartitul
3.5kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de rosii.
Cat costa 8kg de rosii?
4.Alex aste elev in clasa a |||-a.Doreste sa citeasca enciclopedie ,,Tainele Pamantului'',intr-o sapt.Si-a propus sa citeasca in fiecare zi acelasi nr de pagini , dar a observat ca duminica ca trebui sa citeasca cu 4 pagini mai mult.
Cate pagini v-a citi Alex vineri? Dar duminica?
1) a÷9=38, a=38×9, a=342 93÷b=3, b=3×93, b=31 c÷8=86, c=86×8, c=688 2) d:21=17 d=21×17 d=357 3) 5kg-3kg= 2kg de rosii 2kg rosii= 16 lei 1)Cat costa un kg de rosii? 16:2=8 lei/kg 2)Cat costa 8 kg de rosii? 8kg x8 = 64 lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!