Răspuns :
notez cu a pretul unui kg de banane si cu b pretul unui kg de portocale
2a+3b=19
4a+2b=26 =>2a+b=13 =>b=13-2a
2a+3*(13-2a)=19
2a+39-6a=19
4a=20
a=5
b=13-2*5=13-10=3
2a+3b=19
4a+2b=26 =>2a+b=13 =>b=13-2a
2a+3*(13-2a)=19
2a+39-6a=19
4a=20
a=5
b=13-2*5=13-10=3
2 kg banane .........3 kg portocale ..........19 lei |×2
4 kg banane .........2 kg portocale ..........26 lei
4 kg banane ..........6 kg portocale ..........38 lei
4 kg banane ...........2 kg portocale .........26 lei scadem relatiile
..............................................................................
/ 4 kg portocale ..........12 lei
Cat costa 1 kg de portocale? 12:4=3 lei
Cat costa 2 kg de portocale? 3×2=6 lei
Cat costa 4 kg de banane? 26-6=20 lei
Cat costa 1 kg de banane? 20:4=5 lei
R.5 lei/kg banane; 3 lei/ kg portocale
4 kg banane .........2 kg portocale ..........26 lei
4 kg banane ..........6 kg portocale ..........38 lei
4 kg banane ...........2 kg portocale .........26 lei scadem relatiile
..............................................................................
/ 4 kg portocale ..........12 lei
Cat costa 1 kg de portocale? 12:4=3 lei
Cat costa 2 kg de portocale? 3×2=6 lei
Cat costa 4 kg de banane? 26-6=20 lei
Cat costa 1 kg de banane? 20:4=5 lei
R.5 lei/kg banane; 3 lei/ kg portocale
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!