Cu pretul a doua cornuri,mama poate cumpara o paine .Daca ea cumpara 4 paini cu 9 lei bucata si de restul pana la 50 de doua cornuri,cati lei costa un corn?

Răspuns :

4×9=36
50-36=14
14:2=7 lei un corn
9x4=36
50-36=14
14:2=7
7lei costa un corn
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari