Răspuns :
La un magazin se vindeau mere. Un kg de mere costa 3 lei. Cit costa 4 kg de mere? Dar 5?
Rezolvare:
1)3×4=12(lei) costa 4 kg de mere
2)3×5=15(lei) costa 5 lg de mere
Raspuns: 4 kg = 12 lei , 5 kg = 15 lei
Rezolvare:
1)3×4=12(lei) costa 4 kg de mere
2)3×5=15(lei) costa 5 lg de mere
Raspuns: 4 kg = 12 lei , 5 kg = 15 lei
La o piata s-au adus 10 kg de caise si 5 kg de piersici.După doua ore au mai rămas 5 kg de caise si 2 kg de piersici.Cate kg s-au vândut in cele cinci ore?
Rezolvarea:
10-5=5 kg de caise
5-2=3 kg de piersici.
O coroana te rog foarte mult îmi mai trebuie 2 si m-ai ajuta!!!
Rezolvarea:
10-5=5 kg de caise
5-2=3 kg de piersici.
O coroana te rog foarte mult îmi mai trebuie 2 si m-ai ajuta!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!