O sa va spun o problema:Mama a cumparat intr-o zi 2 pachete cu unt si 4 pachete de biscuiti pentru care s-au platit 45 lei .În alta zi a 6 pachete cu unt si 12 pachete cu biscuit pentru care s-au incasat 95 lei.Cat costa un pachet de unt ? Dar unul de biscuiti?
In ce mod se rezolva:
a)metoda mersului invers
b)metoda comparatiei
c)metoda figurativa
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!