Pentru 4 acadele și 3 ciocolate ,mama a plătit 20 de lei.In alta zi a cumpărat 4 acadele și 5 ciocolate și a plătit 28 de lei.Cat costă o acadica ? Dar o ciocolata?
a= acadele c = ciocolata 4a+3c=20 lei 4a+5c=28lei (4a+5c)-(4a+3c)=28-20 lei => 2c=8 lei =>1c=4lei 4a+20lei=28lei => 4a=8lei => 1a=2lei V: 4x2+5x4= 8+20=28 lei 4x2+3x4= 8+12=20 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!