Dacă 1 kg de prune costă 3 lei,o gospodină poate cumpăra 8 kg de prune. Câte kg de prune poate cumpăra cu aceeași sumă , dacă 1 kg de prune costă 4 lei ?

Răspuns :

8*3 = 24 lei
- daca 1 kg costa 4 lei
24:4= 6 Kg prune poate cumpara
3X8=24 deci gospodina a cheltuit 24 lei.
24:4=6 deci gospodina va putea cumpăra 6 kg cu 4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari