Răspuns :
Plan de rezolvare:
Cat costa 1 kg?
42:7=6 lei kg
Cate kg de gris costa 54 de lei?
54:6=9 kg
Cat costa 1 kg?
42:7=6 lei kg
Cate kg de gris costa 54 de lei?
54:6=9 kg
Metoda 1
7 kg...42 lei
x kg...54 lei
x=54×7 supra 42
x=9 kg
Metoda 2
42:7=6
6×?=54
?=54:6
?=9
7 kg...42 lei
x kg...54 lei
x=54×7 supra 42
x=9 kg
Metoda 2
42:7=6
6×?=54
?=54:6
?=9
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!