Stiind ca 0,17 kg de mere costa 144 lei , aflati cat costa 3 kg mere de aceasi calitate

Răspuns :

0,17 kg mere........144 lei
3 kg mere..........x lei
prin regula de 3 simplă =>
0,17x=144*3
0,17x=432
x=432:0,17
x=254,11 lei