Ana acumparat 6 caiete iar victor 4 caiete la axelasi pret .La unloc copiii au cheltuit 120lei .Cit costa un caiet
Rezolva problema cu plan



Răspuns :

1. Aflăm câte obiecte au cumpărat copii.
6+4=10 obiecte

2. Aflăm cât costă un obiect.
120:10=12 lei

Răspuns: Un caiet costă 12 lei.
120:6plus 4
120:10 egal 12lei un caiet 

verificare12X10 egal 120 lei