Trei gospodine cumpără mere de la același vânzător. Prima gospodină cumpără 1/3 din mere, a doua 2/3 din ce a rămas, iar ultima cumpără 6kg.
Dacă 1kg de mere costă 3 lei, ce sumă a încasat vânzătorul de la fiecare gospodină?
Dar în total?
CU METODA GRAFICĂ DACĂ SE POATE ȘI EXPLICAT DE CLASĂ A 3a. Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!