Răspuns :
10 lei ......... 5 l
x lei .......... 2 l
Afli proporţionalitatea: directă
[tex]x=\dfrac{10\cdot2}{5}=\dfrac{20}{5}=4[/tex]
10 lei => 5 l
4 lei => 2 l
10 lei - 4 lei = 6 lei (diferenţa între suc şi lapte)
x lei .......... 2 l
Afli proporţionalitatea: directă
[tex]x=\dfrac{10\cdot2}{5}=\dfrac{20}{5}=4[/tex]
10 lei => 5 l
4 lei => 2 l
10 lei - 4 lei = 6 lei (diferenţa între suc şi lapte)
10 : 5 = 2lei costa un litru de lapte
10 : 2 = 5 lei costa un litru de suc
5 - 2 = 3lei diferenta de pret
10 : 2 = 5 lei costa un litru de suc
5 - 2 = 3lei diferenta de pret
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!