Cu 10 lei se pot cumpara 5l de lapte sau 2l de suc.Ce diferenta de pret este intre suc si lapte?
Va rooog urgent!


Răspuns :

10 lei ......... 5 l
x lei .......... 2 l
Afli proporţionalitatea: directă
[tex]x=\dfrac{10\cdot2}{5}=\dfrac{20}{5}=4[/tex]

10 lei => 5 l
4 lei => 2 l

10 lei - 4 lei = 6 lei (diferenţa între suc şi lapte)
10 : 5 = 2lei costa un litru de lapte 
10 : 2 = 5 lei costa un litru de suc 

5 - 2 = 3lei  diferenta de pret