Daca pentru 17 kg de mere s-a platit 51 lei,atunci pentru 12 kg de mere s-ar fii platit....lei

Răspuns :

17 kg mere…………………51 lei
12 kg mere…………………x lei

x=12•51 totul supra 17=612 supra 17=36 lei
51:17= 3 lei kg de mere
12 ×3 =36 lei
R= 36 lei