Daca pentru 17 kilograme mere sau platit 51 lei ,atunci pentru 12 kilograme de mere de aceeasi calitate s-ar fi platit .... lei (rezolvare ).

Răspuns :

12x=17*51
12x=867
x=72,25
faci metoda de doi simpla
17 kg .........51 lei
12 kg  .........x
-----------------------------
x =12*51/17 =36 lei