Răspuns :
5 kg portocale= 20 de lei
1 kg portocale (20:5=4) costă 4 lei
8 kg de portocale costă (8×4=32) 32 de lei
cu 25 de lei pot fi cumpărate (25:4=6,25) 6 kg și un sfert.
sper că te-am ajutat!
1 kg portocale (20:5=4) costă 4 lei
8 kg de portocale costă (8×4=32) 32 de lei
cu 25 de lei pot fi cumpărate (25:4=6,25) 6 kg și un sfert.
sper că te-am ajutat!
20÷5=4 lei kg
4×8=32 lei 8kg
6 kg cu 24 de lei
4×8=32 lei 8kg
6 kg cu 24 de lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!