rezolvati problema prin metoda reducerii la unitate,apoi prin ecuatii.
Ion a cumparat 26 de caiete de matematica si 22 de caiete de dictando la acelasi pret.A achitat cumparatura cu o bancnota de 100 lei si a primit rest 4 lei .Cit costa un caiet?



va rog urgent coroana


Răspuns :

1. daca 48 de caiete costa 96 lei
1 caiet costa 96/48

2.
(26+22)x p=100-4
48 x p = 96
p = 96/48
p=2

2 lei un caiet
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari