Pentru 15 kg de zahar s-a platit 600 lei.
Cat vor costa 20 kg de zahar?
Va rog ajutati-ma urgent!


Răspuns :

15 kg ........... 600 lei
20 kg ........... x lei

x = 20x600/15
x = 800 lei

Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
15 kg ..................... 600 lei
20 kg ................... x

15 600
— = —
20 x

15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.

Sper că te-am ajutat !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari