maria a cumparat de la cofetarie doua amadine si trei ecleuri pentru care a platit 24 lei iar prietena ei ioana a cumparat doua amadine si sapte ecleuri care au costat 40 lei . cat costa un ecleu ? dar o amadina ? va rooog ajutatima
2amandine.....3ecleruri.......24lei 2amandine....7ecleruri..........40lei 4ecleruri.....16lei 16:4=4lei costa un ecler 3x4=12lei a cheltuit Maria pe eclere 24-12=12lei costa doua amandine 12:2=6leicosta o amandina
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!