Iulia cumpără 4 kg de roșii iar Adrian cumpăra 12 kg de rosii de aceeași calitate atunci Iulia va plătit de...ori mai...

Răspuns :

12:4=3 (de trei ori mai putin)
....................................................................
Pai stim ca:
Iulia a cumparat 4 kg
Adrian a cumparat 12 kg de rosii
Deci:
Iulia va plati de 3 ori ma putin pentru ca facem impartire:
12÷4=3
÷=impartit la...