7kg de cireşe costă 28lei deci 1kg cireşe costă 28/7=4lei astfel, 5kg de cireşe vor costa 4*5=20 lei asta înseamnă că 8kg de piersici vor costa 60-20=40lei deci 1kg de piersici va costa 40/8=5lei astfel 15kg de piersici vor costa 15*5=75lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!