7 kg de portocale costa 28 de lei . cate kg de portocale putem cumpara cu 1076 lei

Răspuns :

Imparte 28 la 7  sa aflii cat costa un kg si dupa 1076 imparte la pretul unui kg ! 28÷7=4 , 1076÷4=269