Mama a cumpărat 3 kg de cirese și 4 de vișine plătind 54 lei cat a costatrebuit un kg de cireșe

Răspuns :

Notam cele 3 kg de cireșe cu X și cele 4 kg de vișine cu Y
3X+4Y=54
3 (X+Y)+Y=54
X e 10 și Y e 8