DAU COROANA!!!!!!!!!!!
Pt 6m de pânza si 15 m de stofa sa plătit 570 lei.Iar pt 7m de pânza si 10 m de stofa s-au plătit 440 lei.
a)cât costa un m de stofa??
b) cât costa un m de stofa??
6p+15s=570 7p+10s=440 Impartim prima ecuație la 3 2p+5s=190 5s=190-2p 7p+2(190-2p)=440 7p+380-4p=440 3p=440-380 3p=60 P=60:3 P=20 5s=190-2x20 5s=190-40 5s=150 S=150:5 S=30 Un metru de pânza costa 20 lei Un metru de stofa costa 30 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!