Se rezolvă prin regula de trei simplă 4 kg de mere........8 lei 8 kg de mere.......x lei Dacă crește numărul de kg, atunci va crește și numărul de lei 4/8=8/x x=64:4 x=16 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!