Daca 4 kg de mere costa 8 lei, atunci 8 kg de mere costa... lei. De cand n-am mai facut probleme de genul acesta am uitat cum se faceau

Răspuns :

pai se dubleaza numarul de cost adica de la 8 lei cu 4 Kg la 16 lei cu 8 Kg
1kg...?lei
4kg...8lei
8kg...?lei
     R-re
8lei :4kg=2lei( 1kg)
8gk•2lei=16lei(8kg)
R.s:8kg de mere costa 16lei