Într-un vagon sau încărcat 120 de saci cu ardei a câte 35 kg fiecare și 58 de saci cu ceapă a câte 40 kg fiecare Știind că un kg de ardei costă 4 lei, iar un kg de ceapă 3 lei, Află câți lei s-au încasat pe legume
Rezolvare


Răspuns :

120·35·4+50·40·3=16800+6000=22800 lei total
120*35=4200
58*40=2320
4200*4=16800lei sau incasat pe ardei
2320*3=6960lei sau incasat pe ceapa
16800+6960=23760lei sau incasat pe toate kg

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


RO Questions: Alte intrebari