Un kg de cozonac costa cat 3 kg de bezele. Maria a cumparat 4 kg de bezele si un cozonac de 2 kg, platind in total 70 lei. Cat costa 1 Kg. De cozonaci ? Dar unul de bezele ?
Vă rog ajutați mă repede ! Trebuie sa se rezolve prin metoda comparatiei..
1kg cozonaci = 3 kg bezele 4 kg bezele = 70 lei 2 kg cozonaci 1 kg cozonaci=? 1 kg bezele=? Cât costa 1 kg de cozonaci? Dar 1 kg de bezele? Plan de rezolvare 2kg cozonaci = 2x3 2kg cozonaci = 6 kg bezele Cat costa un kilogram de bezele? 6kg + 4 kg =10kg bezele 70lei:10kg = 7 lei /kg Cat costă un kg cozonaci? 3kgx7lei=21 lei Verificare: 7x4+7x6=28+42 =70
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!