Răspuns :
12 p.................144 lei
1p.....................x lei
144:12=12 lei un pix (alex)
27p..........351 lei
1p............x lei
351:27=13 lei( Dragos)
Ionut va trebui sa cumpere de unde a cumparat Alex cu 12 lei un pix deoarece va fi mai ieftin
50x12=600 lei (va cheltui Ionut)
1p.....................x lei
144:12=12 lei un pix (alex)
27p..........351 lei
1p............x lei
351:27=13 lei( Dragos)
Ionut va trebui sa cumpere de unde a cumparat Alex cu 12 lei un pix deoarece va fi mai ieftin
50x12=600 lei (va cheltui Ionut)
12 pixuri .......... 144 lei (Alex)
27 pixuri .......... 351 lei (Dragos)
________________________________
144:12=12 lei (1 pix ptr. Alex)
351:27=13 lei (1 pix ptr. Dragos)
_______________________________
Eu il sfatuiesc pe Ionut sa cumpere de la Magazinul de unde a cumparat Alex...
12*50=600 lei (va cheltui Ionut ptr.50 pixuri)
27 pixuri .......... 351 lei (Dragos)
________________________________
144:12=12 lei (1 pix ptr. Alex)
351:27=13 lei (1 pix ptr. Dragos)
_______________________________
Eu il sfatuiesc pe Ionut sa cumpere de la Magazinul de unde a cumparat Alex...
12*50=600 lei (va cheltui Ionut ptr.50 pixuri)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de ajutor. Pentru orice întrebare sau clarificare suplimentară, echipa noastră vă stă la dispoziție. Revenirea dumneavoastră ne onorează – nu uitați să ne salvați în lista de favorite!